Mira Jr. Polo Shirt
Mira Jr. Polo Shirt
Mira Jr. Polo Shirt
Maya Jr. Ridebukser Knægrip
Maya Jr. Ridebukser Knægrip
Mira Jr. Polo Shirt

Maya Jr. Ridebukser Knægrip

kr. 1.400,00

Maya jr. ridebukser er fremstillet i et ansvarligt og funktionelt Standard 100 Oeko-Tex® 4-vejs stretchstof med silikon-knægrip og mediumhøj talje. Ridebukserne har et minimalistisk look, ultimativ high-performance komfort og er skåret i en pasform, der er ideel til både træning og konkurrence. De perforerede detaljer omkring læggen gør ridebukserne yderst åndbare og komfortable i en stram ridestøvle.

 

  • Klassisk tætsiddende ridebukser med mediumhøj talje
  • Højtydende, åndbar og hurtigtørrende
  • Silikone-knægrib med Mustang Sportswear-logo holder dig stabilt i sadlen.
  • Ventilationssystem omkring læggen
  • Logo-elastik med silikoneprint ved taljen og anklen holder ridebukserne på plads
  • YKK Coil® lynlås
  • Mustang Sportswear signaturlogo på ryggen

 

MATERIALE

72 % Polyamid

28 % Elastan

Standard 100 by Oeko-Tex®

 

Høj ydeevne, åndbar & hurtigtørrende

0
    CART
    Your cart is emptyReturn to Shop
      Calculate Shipping
      Apply Coupon

      size guide

      Remember that all the measurements below are the measurements on your body and NOT on the products themselves. The measurements are in centimeters.

      Chest – Measure your chest over the widest point
      Waist – Measure your waist at the narrowest point.
      Hip – Measure your hip over the widest point.
      Inseam is measured from the crotch down to the floor.

      Women XS S M L XL  
      EU size343638404244
      Chest width8286909498102
      Waist width667074788286
      Hips919599103107111
      Inseam787878787878
      Men XS S M L XL XXL 
      EU size464850525456
      Chest width9296100104108112
      Waist width8084889296100
      Hips9397101105109113
      Inseam818282838384
      Kids128134140146152158
      EU size128134140146152158
      Age8910111213
      Chest width656871747780
      Waist width596163656768
      Hips697275788184
      Inseam606366697174

      How to measure

      The measurements will show your size, in the table above.